مقالات

راهنمای خرید دوربین پلاک خوان

راهنمای خرید دوربین پلاک خوان

دوربین‌های پلاک خوان، نوعی از دوربین‌های مداربسته خاص هستند که از نرم افزارها و سخت افزارهای خاصی برای تشخیص پلاک خودروها برخوردار هستند. اکثر افراد دوربین‌های پلاک خوان را صرفا به عنوان دوربین‌هایی میشناسند که برای جریمه کردن متخلفان رانندگی مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما هدف از وجود دوربین‌های پلاک خوان صرفا به این موضوع ختم نمی‌شود.

در این مقاله می‌خواهیم به معرفی دوربین پلاک‌ خوان، انواع کاربرد، برترین برندها و همچنین مزایا و معایب این نوع دوربین مداربسته بپردازیم و به شما برای خرید بهترین دوربین پلاک خوان کمک کنیم.

همچنین شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با انواع دوربین مداربسته، می‌توانید مقاله “راهنمای خرید دوربین مداربسته” را مطالعه کنید.

راهنمای خرید دوربین پلاک خوان

انواع دوربین‌های پلاک خوان

دوربین‌های پلاک خوان، نوع‌های مختلفی دارند که هر یک از آنها در مکان‌‌های خاصی و برای اهداف خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه چند نمونه از این نوع دوربین‌ها را معرفی می‌کنیم.

1.سرعت سنج

سرعت سنج

دوربین‌های سرعت سنج علاوه بر جاده‌های بین شهری در خیابان‌های شهری نیز برای کنترل و بررسی سرعت عبور و مرور خودروها مورد استفاده قرار می‌گیرند. وجود این نوع دوربین‌های پلاک خوان می‌تواند باعث افزایش رعایت افراد برای کنترل سرعت شود.

2.دوربین‌های پارکینگی

دوربین پارکینگی

دوربین‌های پارکینگی وظیفه بررسی و کنترل عبور و مرور خودروها در پارکینگ‌های شهری را دارند. این نوع دوربین‌ها برای جلوگیری از سرقت‌‌ و دیگر اتفاقات درون پارکینگ‌های شهری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

3.دوربین بررسی و ثبت وزن

این نوع دوربین‌های پلاک خوان جزو دسته دوربین‌های نظارتی برای جلوگیری از قاچاق و بررسی وزن خودروها مورد استفاده قرار می‌گیرد. درواقع این نوع دوربین‌های مداربسته، معمولا در جایگاه‌های بارگیری و همچنین گمرک‌ها برای بررسی و تخمین وزن خودروها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربردهای دوربین پلاک خوان

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم، افراد اکثرا فکر می‌کنند که دوربین‌های پلاک خوان صرفا برای جریمه کردن خودروها در جاده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اما درواقع این نوع دوربین در محیط‌های شهری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد تا علاوه بر ثبت تخلفات رانندگی، بتواند در صورت وقوع حادثه و فرار خودرو، به درستی خودرو را تشخیص دهد و اطلاعات صاحب خودرو را شناسایی کند.

وجود دوربین‌ پلاک خوان علاوه بر افزایش رعایت قوانین راهنمایی رانندگی توسط افراد، می‌تواند به افزایش امنیت نیز کمک کند و از تخلفاتی غیر از تخلفات رانندگی نیز جلوگیری کند. در ادامه به بررسی چند نمونه از کاربردهای این نوع دوربین‌های مداربسته به صورت کامل‌تر میپردازیم.

1.کنترل ترافیک

کنترل ترافیک

یکی از اصلی‌ترین کاربردهای دوربین‌های پلاک‌ خوان برای پلیس‌ راهنمایی رانندگی، کنترل ترافیک‌ها و کاهش ترافیک در سطح شهری و همچنین غیر شهری می‌باشد. درواقع پلیس راهنمایی رانندگی با استفاده از این نوع دوربین‌ها می‌توانند سطح ترافیک هر ناحیه را مورد بررسی قرار دهند و اقدام به کاهش سطح ترافیک کنند.

2.کنترل پارکینگ‌‌ها

یکی دیگر از کاربردهای این نوع دوربین‌های مداربسته، کنترل پارکینگ‌های شهری میباشد. درواقع این نوع دوربین‌ها در پارکینگ‌های تجاری و انواع پارکینگ‌های سطح شهر مجهز می‌شوند تا بتوانند رفت و آمدهای درون پارکینگ‌ها را مورد بررسی قرار دهند و از ایجاد مشکلات جلوگیری کنند.

3.کنترل ایستگاه‌های عوارضی

کنترل ایستگاه‌های عوارضی

از دیگر کاربردهای این دوربین‌ها می‌توان به کنترل و بررسی ایستگاه‌های عوارضی اشاره کرد. این نوع دوربین‌ها برای بررسی پرداخت‌های عوارضی مورد استفاده قرار می‌گیرد و توقف هنگام عبور از ایستگاه‌های عوارضی را از بین میبرد.

4.برقراری طرح زوج و فرد

همانطور که گفتیم یکی از اصلی‌تریرن کاربردهای دوربین‌های مداربسته، کنترل سطح ترافیک است. درواقع پلیس راهنمایی رانندگی می‌تواند با استفاده از این نوع دوربین‌ها برای برقراری طرح زوج و فرد و جلوگیری از ایجاد ازدحام و ترافیک استفاده کند.

5.نظارت بر خطوط BRT

برای رفت و آمد خودروهای عمومی BRT خطوط در کلان شهرها تعبیه شده است تا سرعت رفت و آمد افزایش پیدا کند و نیاز است تا خودروهای عبوری از این مسیر و خطوط رد نشوند تا اختلال در رفت و آمد خودروهای عمومی ایجاد نشود. پلیس‌ راهنمایی رانندگی برای نظارت بر این خطوط از دوربین‌های پلاک خوان استفاده می‌کنند تا از عبور و مرور خودروهایی غیر از خودروهای عمومی، جلوگیری کنند.

6.کشف خودروهای دزدیده شده

کشف خودروهای دزدیده شده

از دیگر کاربردهای ویژه این نوع دوربین‌ها می‌توان به کشف و پیدا کردن خودروهای دزدیده شده اشاره کرد. درواقع پلیس راهنمایی رانندگی می‌تواند با استفاده از این نوع دوربین‌ها، خودروهای مسروقه را در سطح شهر و همچنین جاده‌های غیر شهری کشف کند.

برترین برندهای دوربین پلاک خوان

حالا که با انواع دوربین‌های پلاک‌ خوان و همچنین انواع کاربردهای آن آشنا شدید، زمان آن میرسد تا به بررسی برترین برندهای تولید کننده این نوع دوربین مداربسته آشنا شوید. در ادامه چند نمونه از برترین برندهای تولید کننده دوربین‌های پلاک‌ خوان را معرفی می‌کنیم.

هایک ویژن

هایک ویژن به عنوان یکی از برترین برندهای تولید کننده انواع دوربین‌های مداربسته در جهان محسوب می‌شود. این برند در زمینه تولید انواع دوربین پلاک خوان برای کاربردهای مختلف فعالیت دارد و جزو پرفروش‌ترین برندها در ایران محسوب می‌شود.

داهوا

شرکت داهوا از دیگر برندهای برتر در زمینه تولید دوربین‌های پلاک خوان محسوب می‌شود که در کشور چین واقع شده است. این برند از سال 2001 در زمینه تولید انواع سیستم‌های مداربسته فعالیت خود را شروع کرده است و تا به امروز جزو یکی از برترین تولیدکنندگان دوربین‌های مداربسته محسوب می‌شود.

تیاندی

تیاندی از دیگر برندهای چینی فعال در زمینه تولید دوربین‌های مداربسته است. این شرکت از سال 1994 فعالیت خود را آغاز نموده و در زمینه تولید انواع دوربین‌های پلاک خوان فعالیت دارد.

نکاتی برای خرید

هنگام خرید دوربین پلاک خوان، نکاتی وجود دارند که به شما برای تهیه بهترین گزینه برای خرید کمک می‌کنند. در ادامه به بررسی چند نمونه از این نکات می‌پردازیم.

رزولوشن بالا

یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین ویژگی‌ها برای دوربین‌های پلاک خوان، برخورداری از رزولوشن بالا است. درواقع رزولوشن بالا باعث می‌شود که دوربین پلاک‌ خوان به درستی پلاک خودرو را تشخیص و جزئیات را به صورت کامل ثبت کند.

نرخ فریم

نرخ فریم بالا برای گرفتن تصاویری در ترافیک‌های سنگین و همچنین شرایطی که نور کافی وجود ندارد، بسیار ضروری است. درواقع نرخ فریم بالا به شما برای تهیه تصاویر شفاف و دقیق خیلی کمک می‌کند.

دید در شب

یکی دیگر از ویژگی‌های پر اهمیت برای دوربین‌های پلاک خوان، ویژگی دید در شب است. درواقع شب به عنوان یکی از اصلی‌ترین زمان‌های اتفاق سانحه‌های رانندگی و همچنین دزدی‌های مختلف شناخته می‌شود، به همین دلیل داشتن ویژگی دید در شب برای دوربین‌های پلاک خوان بسیار حیاتی است.

نرم افزار

دوربین‌های دید در شب برای کسب اطلاعات بصورت دقیق‌تر نیاز به نرم افزارهای خاص دارند. هنگام خرید باید بررسی کنید که دوربین با نیازهای شما سازگار باشد و عملکردهایی مانند جستجوی پایگاه داده خودروهای دزدیده شده و ذخیره سازی اطلاعات را به خوبی ارائه دهد.

جمع بندی

دوربین‌های پلاک خوان جزو دوربین‌های مداربسته پرکاربردی محسوب می‌شود که معمولا در اماکن عمومی، جاده‌ها و خیابان‌ها برای جلوگیری و مدیریت سانحه‌های مختلف رانندگی و همچنین غیر رانندگی مثل دزدی، مورد استفاده قرار می‌گیرند. طی این مقاله به بررسی چند نمونه از دوربین‌های مداربسته پلاک خوان و همچنین چند نمونه از کاربردهای آنها پرداختیم.

ممنونیم که تا آخر این مقاله با ما همراه بودید. امیدواریم توانسته باشیم طی این مقاله به شما برای خرید مناسب‌ترین دوربین پلاک خوان کمک کنیم. خیلی خوشحال می‌شویم نظرات خود را زیر همین پست برای ما ارسال کنید و تجربیات خود را در زمینه نصب و استفاده از دوربین‌‌های پلاک خوان با ما در میان بگذارید.

منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *